Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2018-06-28

Jak ZUS oblicza emeryturę dla osoby, która wcześniej pobierała rentę?

Ogólne zasady obliczania emerytury są stosowane m.in. w sytuacji, gdy została ona przyznana osobie pobierającej wcześniej rentę z tytułu niezdolności do pracy. Osoba zainteresowana może jednak wskazać, aby podstawę wymiaru jej emerytury stanowiła podstawa wymiaru renty.

Wysokość emerytury oblicza się jako sumę 24% kwoty bazowej (jest to tzw. część socjalna emerytury) oraz części zależnej od przebytych okresów składkowych i nieskładkowych i wysokości podstawy wymiaru, obliczanej:
• po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
• po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.
Taki sposób obliczenia nie będzie dotyczył osób, dla których reforma systemu ubezpieczeń społecznych wprowadziła nowe zasady jej ustalania na podstawie środków zgromadzonych na indywidualnych kontach prowadzonych przez ZUS.
Zatrudniam pracownika, który jest uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba ta wykonuje pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. W lipcu br. nabędzie prawo do emerytury. Jak zostanie ustalona podstawa wymiaru emerytury?
Podstawę wymiaru emerytury dla osoby, która wcześniej miała prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, stanowi - w zależności od wniosku osoby ubiegającej się o emeryturę:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00