Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-04-13

Kiedy ZUS ogranicza podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, należnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, podlega ograniczeniu. Zasada ograniczania podstawy dotyczy zarówno pracowników, z którymi została rozwiązana umowa o pracę, jak i osób niebędących pracownikami, których tytuł ubezpieczenia ustał.

Przy ustalaniu prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego przypadających na okres po ustaniu tego ubezpieczenia podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego jest zawsze ograniczana do wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Świadczenia te wypłaca ZUS, który obniża podstawę wymiaru, jeżeli przekracza ona kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ustawa nie różnicuje zasad wypłacania świadczeń na osoby wcześniej podlegające ubezpieczeniu obowiązkowo lub dobrowolnie.
Ograniczenie to nie ma zastosowania do zasiłku macierzyńskiego, który naliczany jest od ustalonej podstawy, bez obniżania jej do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00