Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-28

Świadczenia przedemerytalne na nowych zasadach

Do końca lipca 2004 r. świadczenia przedemerytalne uregulowane były przepisami ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (DzU z 2003 r. nr 58, poz. 514 ze zm.), a ustalanie prawa do tych świadczeń i dokonywanie ich wypłaty należało do kompetencji powiatowych urzędów pracy. Od 1 sierpnia 2004 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące przyznawania i wypłaty świadczeń przedemerytalnych wprowadzone ustawą z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252).

Zmieniły się warunki, na jakich można uzyskać te świadczenia, a organem właściwym do ustalania prawa do świadczeń i ich wypłaty - przyznanych zarówno na starych, jak i na nowych zasadach - stał się ZUS. Do kompetencji ZUS należy również wypłata zasiłków przedemerytalnych, które są „świadczeniami wygasającymi”, gdyż od 1 stycznia 2002 r. nie ma możliwości ich uzyskania. Jednak wszyscy, którym wcześniej zasiłek przedemerytalny został przyznany, zachowują swoje uprawnienia do momentu uzyskania prawa do emerytury.
Wszystkie osoby, które zarejestrowały się w urzędzie pracy do końca lipca br., ale nie nabyły jeszcze prawa do świadczenia z uwagi na tzw. karencję przewidzianą w art. 27 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (z powodu otrzymania ekwiwalentu, odprawy lub wypłacenia odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę), po upływie okresu karencji nabędą prawo do świadczenia przedemerytalnego na dotychczasowych zasadach. Świadczenie przedemerytalne zostanie wówczas przyznane przez urząd pracy w wysokości 80% kwoty przyszłej emerytury (nie więcej jednak niż 200% i nie mniej niż 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych), a jego wypłata zostanie przekazana do realizacji przez ZUS.
Istotą świadczeń przedemerytalnych jest zapewnienie środków do życia przede wszystkim osobom, które zostały pozbawione możliwości wykonywania pracy w wieku, w którym ciężko byłoby im znaleźć jakiekolwiek nowe zatrudnienie. Osoby takie często legitymują się długim stażem pracy, ale nie mogą nabyć prawa do emerytury ze względu na zbyt niski wiek. Dla tych osób ustawodawca przewidział możliwość pobierania świadczenia przedemerytalnego aż do momentu uzyskania uprawnień emerytalnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00