Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-05-29

Dokumenty wymagane do uzyskania świadczeń rodzinnych

Od 1 maja 2004 r. wszedł w życie nowy system pomocy państwa dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wychowujących uczące się dzieci, w tym dzieci niepełnosprawne. Rodziny te mogą ubiegać się o szereg świadczeń określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych, do których należą zasiłki rodzinne wraz z dodatkami oraz świadczenia opiekuńcze, tj. zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.

Ustalenie prawa do wymienionych wyżej świadczeń oraz ich wypłata następuje na wniosek osób uprawnionych, złożony wraz z innymi wymaganymi dokumentami do podmiotu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych (np. gminy lub pracodawcy). Wzory dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń, ich wysokości i wypłaty zainteresowani znajdą w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Zawiera ono również uregulowania dotyczące wstrzymywania lub zawieszania wypłaty świadczeń rodzinnych oraz sposobu ustalania dochodu uprawniającego do tych świadczeń.
Postępowanie w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych
Przepisy rozporządzenia zawierają zasady ubiegania się o świadczenia rodzinne. Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, ich wysokości, a także wypłata następują na podstawie:
• wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego, złożonego odpowiednio przez:
- rodziców lub jednego z rodziców dziecka,
- opiekuna faktycznego dziecka,
- opiekuna prawnego dziecka,
- osobę uczącą się,
• wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego złożonego przez pełnoletnią osobę niepełnosprawną lub inną osobę upoważnioną do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej albo przez osobę, która ukończyła 75 lat,
• innych zaświadczeń i dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych określonych w ustawie i rozporządzeniu.
Ważne
Po formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych należy udać się do podmiotu realizującego świadczenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00