Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-13

Na jakich zasadach obowiązuje zakaz konkurencji?

Pracowniczy zakaz konkurencji stanowi skuteczne zabezpieczenie interesów pracodawców w obrocie gospodarczym. Mogą oni w ten sposób kształtować politykę swojego przedsiębiorstwa, uwalniając się od zagrożeń ze strony aktualnych i byłych pracowników.

Umowa o zakazie podejmowania działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy jest szczególnego rodzaju umową cywilnoprawną, regulowaną zarówno przepisami Kodeksu cywilnego, jak i Kodeksu pracy. Może ona zobowiązywać pracownika do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej zarówno w czasie trwania stosunku pracy, jak i przez pewien okres po jego ustaniu. Ten drugi rodzaj umowy określa się często mianem tzw. klauzuli konkurencyjnej.
Forma umowy
Umowa o zakazie konkurencji - niezależnie od jej rodzaju - jest całkowicie odrębna i niezależna od umowy o pracę. Musi być zawarta w formie pisemnej, zaś niezastosowanie się do tego wymogu powoduje jej nieważność. Wymóg formy pisemnej nie oznacza jednak, że umowa powinna być sporządzona w osobnym dokumencie - forma pisemna jest zachowana także wtedy, gdy strony włączą jej postanowienia do treści umowy o pracę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00