comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-12-16
Podróż służbowa pracownika i zleceniobiorcy - kiedy opłacamy składki?
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymywany w związku z wykonywaniem umowy o pracę.
W podstawie wymiaru nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków. Podstawy wymiaru nie stanowią również przychody wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wśród zamieszczonych tam przychodów, w § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia z podstawy wymiaru składek wyłączone zostały należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych przepisach.
Od 1 stycznia 2003 r. stan prawny w kwestii podróży służbowych pracowników uległ zmianie. Zgodnie z treścią znowelizowanego art. 77 § 2 Kodeksu pracy Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał dwa rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz w sprawie wysokości i warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka