comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-08-16
ZGODA NA POTRĄCENIA - TYLKO NA PIŚMIE
Pracownikowi bez jego zgody można potrącać z wynagrodzenia tylko należności wyraźnie wskazane w przepisach. Na potrącenia innych kwot pracownik musi wyrazić zgodę. I tylko zgoda wyrażona na piśmie jest w takiej sytuacji ważna.
Powód wystąpił przeciwko swojemu pracodawcy, Szpitalowi Rejonowemu w T., o zwrot niesłusznie jego zdaniem potrąconych z wynagrodzenia kwot oraz o odsetki od tych sum. Pozwany wystąpił o oddalenie powództwa pracownika.
Poręczenie kredytu bankowego
Sądy ustaliły następujący stan faktyczny rozpatrywanej sprawy. Powód był zatrudniony w szpitalu rejonowym jako anestezjolog. Poręczył on spłatę dwóch kredytów, które zostały udzielone jego bratu w banku spółdzielczym. W trakcie zawierania umowy bankowej powód nie wyraził zgody na dokonywanie z jego wynagrodzenia za pracę ewentualnych potrąceń z tytułu powstałych zaległości w spłatach rat zaciągniętych przez brata kredytów. Po pewnym czasie bank wystąpił do pozwanego (szpitala rejonowego) z pismem domagającym się dokonywania potrąceń z wynagrodzenia powoda na pokrycie zaległości w spłacie kredytów brata. Do wniosku tego nie był dołączony tytuł wykonawczy. Powód zgodził się więc na ich dokonywanie, jednak nie poświadczył tej zgody na piśmie. Po prawie dwóch latach dokonywania potrąceń powód uzyskał orzeczenie sądowe o nieważności dokonanego poręczenia kredytu i na jego podstawie wystąpił do pracodawcy o zaprzestanie dokonywania potrąceń z jego wynagrodzenia.
Pozostało 72% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right