Data publikacji: 16.08.2003
NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY W PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Osobom, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego podczas absencji chorobowej, przysługuje zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne.
Prawo do tych świadczeń, ich wysokość, zasady obliczania i wypłaty regulują przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.), a świadczenia te przysługują osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, którego zasady określone zostały w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.).
Tytuł podlegania ubezpieczeniu chorobowemu może być obowiązkowy lub dobrowolny.
Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek następujące osoby, które są obowiązkowo objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi:
• osoby wykonujące pracę nakładczą,
• osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
• osoby prowadzące pozarolniczą działalność zarobkową oraz osoby z nimi współpracujące,
• duchowni,
• osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym mogą być objęte tylko wyżej wymienione osoby, dla których ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe.