Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-06-16

REGULAMIN PRACY - PRAWIDŁOWE WPROWADZANIE ZMIAN

Ze względu na nowelizację Kodeksu pracy pracodawcy powinni zmienić treść obowiązujących u nich regulaminów pracy. Niektórzy już tego dokonali, inni nie przywiązują do tego wagi lub wciąż zastanawiają się, jak zrobić to prawidłowo.

Dokonanie zmian wymaga przemyślenia. To, co zapiszemy w regulaminie pracy, może ułatwić organizację pracy. Nieprzemyślane zmiany mogą zaś spowodować, że stracimy szansę dostosowania obowiązujących przepisów do charakteru pracy i sposobu jej wykonywania w naszej firmie.
Kto tworzy regulamin pracy?
Do czasu wejścia w życie nowelizacji, tj. do 29 listopada 2002 r., regulamin pracy musieli tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 5 pracowników. Teraz obowiązek ten nie ciąży na pracodawcach, jeżeli obowiązuje u nich układ zbiorowy pracy określający organizację i porządek w procesie pracy, a także związane z tym prawa i obowiązki stron lub gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 (a nie jak do tej pory 5) pracowników. Oznacza to, że od 29 listopada 2002 r. regulamin pracy musi tworzyć pracodawca, u którego nie obowiązuje układ zbiorowy pracy lub zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie musi tworzyć regulaminu.
Musi za to poinformować każdego pracownika na piśmie o:
• obowiązujących go normach czasu pracy,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00