Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-03-16

STAWKA GODZINOWA CZY MIESIĘCZNA - JAK OKREŚLIĆ WYNAGRODZENIE?

Istotnym elementem umowy o pracę jest wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi świadczonej przez pracownika pracy. Sposób jego określenia ma istotny wpływ na wiele obowiązków pracodawcy wynikających z przepisów prawa pracy. Jednym z nich jest np. terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę.

Zgodnie z art. 85 k.p. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Zgodnie z powyższym, wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej powinno być z zasady wypłacane z końcem miesiąca kalendarzowego, natomiast wynagrodzenie określone stawką godzinową niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego.
Określenie wynagrodzenia
Zasadą jest, iż wynagrodzenie pracownika powinno wynikać z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, natomiast do wyjątków powinny należeć sytuacje, w których zaszeregowanie i stawki te nie są określone.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00