comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-03-01
NABYCIE PRAWA DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO
Świadczenia pieniężne w razie choroby i macierzyństwa przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa, które określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
Obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają:
• pracownicy,
• członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych.
Okresy wyczekiwania
Nabycie prawa do zasiłku chorobowego zależy od okresu wyczekiwania, którego długość zależy od tego, czy tytuł do ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowy czy dobrowolny.
Osoby, dla których obowiązkowe jest ubezpieczenie chorobowe, podlegają temu ubezpieczeniu w okresie, w którym są objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, tj. w przypadku pracowników od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania stosunku pracy, a w przypadku członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania pracy na rzecz spółdzielni do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa miedzy nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka