Jak rozliczać koszty lokali udostępnionych nieodpłatnie związkom zawodowym
Koszty, które pracodawca poniósł w związku z udostępnieniem lokalu i urządzeń technicznych związkom zawodowym działającym na terenie przedsiębiorstwa, nie mogą być uznane za przyczyniające się do uzyskania przez pracodawcę przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Takie wydatki nie są kosztem uzyskania przychodów.
Niekorzystne stanowisko w zakresie uwzględniania w kosztach uzyskania przychodów wydatków pracodawcy niezbędnych w działalności organizacji związkowej zajmują nie tylko organy podatkowe, ale również sądy.
Wydatki na zapewnienie lokalu i urządzeń organizacji związkowej
Poniesione przez pracodawcę koszty zapewnienia lokali związkom zawodowym nie są traktowane przez organy podatkowe jak wydatki ponoszone na rzecz pracowników. Związek zawodowy jest bowiem niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji (art. 1 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). W prawie podatkowym obowiązuje zasada, że wydatki podatnika na rzecz innego podmiotu nie są kosztem uzyskania przychodu podatnika, jeżeli nie otrzymuje on świadczenia wzajemnego, zmniejszenia zobowiązania, innej lub potencjalnej korzyści.