Porada
Jakie są warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Ubezpieczeniem chorobowym na zasadzie dobrowolności może zostać objęta osoba, dla której ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe. Przystąpienie do tego ubezpieczenia, co do zasady, nie może jednak nastąpić wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tym zakresie.
W przypadku braku wniosku o objęcie ubezpieczeniem chorobowym ZUS może uznać, że takim zgłoszeniem jest opłacanie przez płatnika składki na to ubezpieczenie w terminie i we właściwej wysokości.
Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu
Dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby:
● wykonujące pracę nakładczą,
● wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
● prowadzące pozarolniczą działalność i z nimi współpracujące,
● wykonujące pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
● wykonujące umowę uaktywniającą (nianie),
● duchowni.
Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie może przystąpić np. emeryt prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Podlega on bowiem ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie, a nie obowiązkowo.
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym
Objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym został zgłoszony wniosek. Oznacza to, że wniosku o objęcie ubezpieczeniem chorobowym nie można złożyć wstecz.
Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia wskazanego we wniosku następuje tylko wtedy, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń.