Jak rozliczyć przychód z zakwaterowania pracowników w zakresie składek ZUS
Świadczenia ponoszone przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika stanowią dla niego przychód ze stosunku pracy. Oznacza to, że częścią kosztów z tym związanych będzie obciążony pracownik. Jeżeli miesięczny koszt zakwaterowania pracownika przekroczy 500 zł, to, oprócz składek ZUS, od nadwyżki należy naliczyć podatek.
zakwaterowanie, ZUS, świadczenie, przychód
Sfinansowanie pracownikowi zakwaterowania w wynajętym mieszkaniu, hotelu czy kwaterze prywatnej skutkuje powstaniem u niego przychodu ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof). Zwolniona z podatku dochodowego jest jednak wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł (art. 21 ust. 1 pkt 19 updof).
Zwolnienie to ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (art. 21 ust. 14 updof). Nie przysługuje zatem osobom wykonującym pracę na innej podstawie, np. zleceniobiorcom czy wykonawcom umowy o dzieło.
Zobacz e-Poradnik "Zatrudnianie zleceniobiorców" dostępny na www.inforfk.pl
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyjątkiem:
● wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków,
● świadczeń zwolnionych ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wymienionych w § 2 rozporządzenia składkowego, np. ekwiwalentów pieniężnych za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika, odpraw pieniężnych przysługujących w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.
Wśród świadczeń zwolnionych ze składek ZUS ustawodawca nie przewidział świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika. A zatem należy je doliczać do podstawy wymiaru składek. Na potrzeby uwzględnienia świadczenia z tytułu zakwaterowania pracownika w podstawie wymiaru składek ZUS, jego wartość należy ustalać na podstawie § 3 rozporządzenia składkowego, tj. w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, które obowiązują u pracodawcy. W razie braku takich zapisów, wartość udostępnienia lokalu należy ustalać zgodnie z zasadami: