Jak zawrzeć umowę cywilnoprawną z małoletnim
Zawierając umowę zlecenia z małoletnim należy pamiętać, że zgody w tym zakresie musi udzielić rodzic lub opiekun prawny. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy z ważnych powodów osoba niepełnoletnia wcześniej uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. Wówczas zgoda przedstawiciela ustawowego takiej osoby na zawarcie m.in. umowy cywilnoprawnej nie jest wymagana.
PROBLEM
Od września chcemy zawrzeć umowę zlecenia z osobą, która 18 lat ukończy w listopadzie br. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak, to jakich formalności musimy dopełnić i jak wygląda rozliczenie podatkowo-składkowe wynagrodzenia z umowy z małoletnim?
ROZWIĄZANIE
Zawarcie umowy zlecenia z osobą niepełnoletnią jest dopuszczalne. W takim przypadku, dla ważności umowy, konieczna jest zgoda przedstawiciela ustawowego tej osoby, a zatem rodzica lub opiekuna prawnego. Zgoda nie musi zostać wyrażona w formie pisemnej, wystarczy że będzie wyrażona przez jakiekolwiek zachowanie przedstawiciela w sposób dostatecznie ją uzasadniający. Do celów dowodowych zalecana jest pisemna forma zgody. Jeżeli osoba, którą chcą Państwo zatrudnić w charakterze zleceniobiorcy, jest uczniem (np. szkoły ponadgimnazjalnej), to z tytułu umowy zlecenia nie będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu. Jeżeli natomiast osoba ta nie posiada statusu ucznia, to z tytułu umowy zlecenia będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, a dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Od przychodów uzyskanych przez tę osobę powinni Państwo naliczyć zaliczkę na podatek dochodowy lub odpowiednio pobrać podatek ryczałtowy.