Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-08-15

Wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy w orzecznictwie Sądu Najwyższego

Analiza orzecznictwa sądowego pozwala uniknąć wielu nieprawidłowości wynikających z niejednoznaczności przepisów. Poniżej przedstawiamy przegląd ważnych dla pracodawców wyroków z zakresu szeroko pojętych wynagrodzeń, które zapadły w poprzednim roku.

I. Okres przedawnienia liczy się od momentu skutecznego wystąpienia pracodawcy przeciwko pracownikowi o odszkodowanie

Jeżeli odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ponosi pracownik będący osobą zarządzającą (np. dyrektor, prezes zarządu), to okres przedawnienia, o którym mowa w art. 291 § 2 Kodeksu pracy, liczy się od momentu, w którym pracodawca mógł skutecznie wystąpić przeciwko swojemu pracownikowi o odszkodowanie (wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2011 r., sygn. akt I PK 242/10)

Stan faktyczny i rozstrzygnięcie

Jan M. i Jerzy W. byli pracownikami Fundacji I. Jan M. był zatrudniony w zarządzie najpierw jako prezes, później jako wiceprezes, a Jerzy W. jako Dyrektor Centrum Transferu Technologii. Obaj byli zatrudnieni na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Celem działalności Fundacji było w szczególności finansowanie i wspieranie przedsiębiorczości. Fundacja, w czasie gdy wyżej wymienieni pracownicy byli zatrudnieni, zawarła szereg umów, z tytułu których uzyskała środki na prowadzoną działalność. Jedna z umów dotyczyła programu "Pakiet usług doradczych, szkoleniowych i informacyjnych dla sektora MSP", a środki na jej realizację pochodziły z ówczesnego funduszu PHARE, inna umowa dotyczyła utworzenia ośrodka informacyjnego dla przedsiębiorców - w tym przypadku pieniądze pochodziły z instytucji UE w ramach realizacji programów pomocowych i integracyjnych. Po pewnym czasie w Fundacji zjawili się pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej i w wyniku ich kontroli stwierdzono, że przy realizacji kontraktów doszło do wielu nieprawidłowości. Ustalenia UKS wykazały m.in., że Fundacja zapłaciła ponad 46 tys. zł za fikcyjne faktury wystawione przez dwie spółki. Dodatkowo ustalenia pokontrolne trafiły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które cofnęło Fundacji dofinansowanie i zażądało z tego tytułu zwrotu łącznie kwoty 141 tys. zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00