Artykuł
Jak należy liczyć okres 7 dni, w ciągu których płatnik powinien dokonać zgłoszenia i wyrejestrowania ubezpieczonego w ZUS
Terminy na zgłoszenie i wyrejestrowanie osoby ubezpieczonej są ściśle określone. Co do zasady, zarówno na zgłoszenie ubezpieczonego, jak i na jego wyrejestrowanie płatnik ma 7 dni. Sposób liczenia 7-dniowego terminu został określony w kodeksie postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), a kolejna wykładnia przepisu została ogłoszona m.in. w połowie tego roku w uchwale pełnego składu sędziowskiego NSA.
Każda osoba, która podlega ubezpieczeniom (zarówno ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, jak i tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu) powinna zostać zgłoszona do ZUS.
Określenie daty w zgłoszeniu i wyrejestrowaniu
Zgłoszenia dokonuje się poprzez złożenie formularzy ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń) oraz ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego). Wyrejestrowania - zarówno z ubezpieczeń społecznych, jak i z ubezpieczenia zdrowotnego - dokonuje się na formularzu ZUS ZWUA. Od momentu powstania (lub ustania) tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego płatnik składek ma 7 dni na zgłoszenie (wyrejestrowanie) ubezpieczonego.
Za dzień dokonania zgłoszenia/wyrejestrowania uznaje się:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right