Porada
Kto powinien skorygować koszty uzyskania przychodów, jeżeli zamiast kosztów autorskich stosowano koszty pracownicze
Pracodawcy w umowach o pracę coraz częściej umieszczają zapisy, na podstawie których przysługują im majątkowe prawa autorskie do utworów powstałych w wyniku wykonywania przez pracowników obowiązków ze stosunku pracy. Należy wówczas pamiętać, że autorskie koszty uzyskania przychodów można stosować tylko do tej części wynagrodzenia, która dotyczy prac związanych z wykonywaniem czynności dotyczących powstania utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
PROBLEM
Od 2007 r. zatrudniamy pracownika na stanowisku programisty. W umowie o pracę zawarliśmy zapisy, na podstawie których przysługują nam majątkowe prawa autorskie do utworów (programów komputerowych) stworzonych przez pracownika w wyniku wykonywania przez niego obowiązków ze stosunku pracy. Prawa te obejmują również dokumentacje, a także materiały towarzyszące powstaniu utworu. Majątkowe prawa autorskie do tych utworów nabywamy z chwilą ich powstania.
Od pierwszej wypłaty w 2007 r. temu pracownikowi naliczamy podstawowe koszty uzyskania przychodów. Pracownik twierdzi jednak, że od całości wynagrodzenia z tej umowy powinniśmy mu naliczać 50% koszty uzyskania i w tej sytuacji musimy skorygować stosowane od 2007 r. zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Czy pracownik ma rację? Kto w takiej sytuacji powinien dokonać korekty tych kosztów?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right