Porada
Prawo do zwolnienia ze składek świadczeń pozapłacowych wypłacanych za okres absencji chorobowej
Jeżeli na podstawie przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy pracownikom przysługuje składnik wynagrodzenia nie tylko za okres świadczenia pracy, ale również za okres absencji i pobierania świadczeń (wynagrodzenia chorobowego, zasiłków z ubezpieczenia społecznego albo świadczenia rehabilitacyjnego), to w części przypadającej na czas tej absencji składnik ten jest zwolniony z podstawy wymiaru składek ZUS. Pojawia się wątpliwość, czy ta sama zasada wyłączenia z podstawy wymiaru składek ma odpowiednie zastosowanie do świadczeń pozapłacowych, takich jak np. opłacany przez pracodawcę abonament medyczny czy program sportowy (np. karta multi-sport) itp.
Aldona Salamon
ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca
Ustawodawca wskazuje w § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego na zwolnienie ze składek składników wynagrodzenia. Nie odnosi się w sposób odrębny do świadczeń pozapłacowych, które nie są w dosłownym znaczeniu składnikami wynagrodzenia.
PROBLEM
Od maja br. objęliśmy pracowników opieką medyczną, wykupując pakiet usług medycznych, za który uiszczamy opłatę w formie abonamentu. Pracownicy nie ponoszą częściowej odpłatności z tego tytułu; opieka medyczna jest finansowana w pełni przez pracodawcę. Wartość abonamentu medycznego przypadającą na jednego pracownika, ustaloną w wysokości 120 zł, doliczamy do przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu i stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Objęcie pracowników opieką medyczną zostało uregulowane w obowiązującym u nas regulaminie wynagradzania. Na podstawie przepisów płacowych, abonament medyczny przysługuje również za okres absencji chorobowej i pobierania wszystkich świadczeń chorobowych. Czy wartość abonamentu medycznego w miesiącu, w którym pracownik jest niezdolny do pracy i pobiera świadczenie chorobowe, jest zwolniona ze składek w części przypadającej na czas absencji?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right