Artykuł
Jakie oszczędności mogą wynikać z zawarcia umowy zlecenia ze studentem
W okresie wakacji pracodawcy chętnie zatrudniają dodatkowe osoby do dorywczych prac na podstawie umów cywilnoprawnych. Obowiązujące regulacje zachęcają do zatrudniania uczniów i studentów na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorcy będący studentami lub uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych lub ponadpodstawowych nie podlegają bowiem ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu do czasu ukończenia 26 lat. Zatrudniając takie osoby płatnicy mogą zatem zaoszczędzić na składkach.
Michał Jarosik
ekspert ds. ubezpieczeń społecznych
W odróżnieniu od umowy o pracę czy umowy o dzieło, umowa zlecenia nie musi mieć charakteru odpłatnego. Gdy w umowie zawarto zapis, że zleceniobiorca wykonuje pracę nieodpłatnie (nie pobiera wynagrodzenia), wówczas nie podlega on ubezpieczeniom społecznym i w konsekwencji ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorca.
Zatrudniając zleceniobiorcę, za którego trzeba płacić składki na ubezpieczenia społeczne, firma ponosi w zasadzie takie same obciążenia finansowe względem ZUS jak przy zatrudnieniu pracownika. Za zleceniobiorcę trzeba bowiem opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, zdrowotne, a jedynie ubezpieczenie chorobowe, które i tak finansuje zleceniobiorca, jest dobrowolne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right