Artykuł
Czy od wartości szczepień ochronnych i innych świadczeń sfinansowanych w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego i przebywania na urlopie wychowawczym należy naliczyć składki - jeżeli okres ten obejmuje pełny oraz niepełny miesiąc
Aldona Salamon
ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca
W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz korzystania z urlopu wychowawczego tytułem do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego i rentowych) jest odpowiednio:
w pobieranie zasiłku macierzyńskiego,
w przebywanie na urlopie wychowawczym, jeżeli pracownik nie posiada innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych ani nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty (okoliczności te pracownik potwierdza w złożonym oświadczeniu).
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za pracownika pobierającego zasiłek macierzyński lub przebywającego na urlopie wychowawczym są opłacane przez ZUS ze środków budżetu państwa. Składki za osoby przebywające na urlopie wychowawczym nalicza i wykazuje w dokumentach rozliczeniowych pracodawca. Natomiast składki za osoby pobierające zasiłek macierzyński nalicza i wykazuje w dokumentach ubezpieczeniowych albo ZUS, albo płatnik składek - w zależności od tego, kto z nich wypłaca zasiłek macierzyński. Podstawę wymiaru składek na wskazane ubezpieczenia stanowi:
w kwota wypłaconego zasiłku macierzyńskiego,
w kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę - za pracowników przebywających na urlopie wychowawczym.
Praktycy naliczający wynagrodzenia zastanawiają się, czy wskazane zasady podlegają modyfikacji w przypadku, kiedy pracownik pobierający zasiłek macierzyński albo przebywający na urlopie wychowawczym i podlegający z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym w okresie tym uzyska inne świadczenia, kwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy, ale jednocześnie niepodlegające wyłączeniom z podstawy wymiaru składek ZUS. Do takich świadczeń należą m.in. szczepienia ochronne sfinansowane w całości przez pracodawcę, bony towarowe ze środków obrotowych firmy, wartość pakietów medycznych pokrywanych przez pracodawcę itp. Przy czym prawo do tych świadczeń pracownik nabywa w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym, a więc w okresie, kiedy tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego lub przebywanie na urlopie wychowawczym, a nie stosunek pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right