Zatrudnienie emeryta/rencisty - obowiązki pracodawcy wobec ZUS
Agata Konarska
specjalista ds. ubezpieczeń społecznych
Emeryci i renciści mogą dorabiać do emerytury/renty wypłacanej przez ZUS. Jeżeli jednak osiągany przez nich przychód przekracza określone progi zarobkowe - poza nielicznymi przypadkami - muszą liczyć się z tym, że ZUS zmniejszy, a nawet zawiesi wypłatę świadczenia.
Płatnik składek zatrudniając emeryta/rencistę powinien powiadomić o tym ZUS. Tak samo obowiązek informacji o zatrudnieniu i wysokości przychodów ma emeryt/rencista.
Pracodawca, który w 2010 r. zatrudniał emeryta/rencistę, ma obowiązek przekazać do ZUS informację o wysokości uzyskanego przez emeryta/rencistę przychodu za rok ubiegły. Taki obowiązek ma również osoba, która otrzymuje z ZUS świadczenie. Sytuacje, kiedy nie trzeba informować ZUS o wysokości przychodu, przedstawiono niżej.
Informację o przychodach osób zatrudnionych w 2010 r. płatnik składek powinien przekazać do ZUS do końca lutego 2011 r. Jeżeli jednak płatnik nie przekaże w określonym w terminie do ZUS informacji o przychodzie za 2010 r., to niezwłocznie - od ujawnienia faktu, że informacja do ZUS nie została przekazana - powinien ją złożyć w ZUS.
ZUS rozliczy emeryturę/rentę na podstawie zaświadczenia pracodawcy. Natomiast w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność - na podstawie oświadczenia świadczeniobiorcy.
Przez pojęcie "rencista" należy rozumieć w opracowaniu osobę mającą ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej, a przez pojęcie "renta" - wymienione wyżej świadczenia, do których jest uprawniony rencista.
PODSTAWY PRAWNE
w Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) - art. 103-104, art. 127, zwana dalej ustawą emerytalną
w Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.), zwana dalej ustawą systemową
Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322)