Przedwczesne zaprzestanie naliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Aldona Salamon
ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca
Płatnik składek w roku kalendarzowym nalicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym (art. 19 ust. 1 ustawy systemowej i art. 36 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych). Kwotę tego wynagrodzenia określa w 2010 r. art. 29 ustawy budżetowej. Limit, do wysokości którego płatnik nalicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2010, wynosi 94 380 zł. Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek nie ma zastosowania przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na ubezpieczenie zdrowotne.
W praktyce stosunkowo często dochodzi do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W konsekwencji powoduje to nadpłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po stronie pracownika i pracodawcy oraz niedopłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek po stronie pracownika.
Znacznie rzadziej zdarza się sytuacja odwrotna, polegająca na przedwczesnym zaprzestaniu naliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zanim dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek. W konsekwencji powstaje niedopłata składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek.
PODSTAWY PRAWNE
● Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.) - art. 19, art. 46, zwana dalej ustawą systemową;