Zaokrąglenia przy naliczaniu wynagrodzeń
Monika Cieślak
ekspert ds. wynagrodzeń
Krzysztof Hryniewiecki
informatyk
Przy naliczaniu płac zaokrąglane są wyniki działań matematycznych, podczas których nalicza się:
● poszczególne składniki wynagrodzenia,
● wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,
● wysokość zaliczek na podatki itp.
Wyniki tych działań zaokrągla się czasem do pełnych groszy, a czasem do pełnych złotych. Chociaż jest to dość proste, a zaokrąglenie dotyczy zwykle jednego grosza, to cały czas spotyka się wątpliwości dotyczące tego, w jaki sposób zaokrąglać i jakie normy prawne regulują kwestię zaokrągleń.
PODSTAWA PRAWNA
● Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 63,
● Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.), zwane dalej rozporządzeniem z 29 maja 1996 r.,
● Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465), zwane dalej rozporządzeniem z 18 kwietnia 2008 r.
Najłatwiej byłoby oprzeć się na przepisach prawa, które stanowią o tym, kiedy i jakie składniki należy zaokrąglać. Definiują również samą technikę zaokrąglania.
Sposób kalkulacji wynagrodzenia pracowniczego obejmuje 4 etapy - przedstawiamy więc te zaokrąglenia, które są definiowane w przepisach prawa oraz te, które definiowane nie są.
Zaokrąglenia definiowane w przepisach prawa
Załóżmy, że przychodem pracownika jest jego miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1001,00 zł (pół etatu). Nominalny czas pracy w październiku wynosi 22 dni, 176 godzin dla pełnego wymiaru. Pracownik pracował cały miesiąc, nie przebywał na zwolnieniu lekarskim, czas pracy wyniósł 88 godzin, nie wystąpiły nadgodziny, pracownik nie otrzymał premii, nagrody czy innych składników.