Porada
Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracowników w 2017 r.
W 2017 r. nie zmieniły się zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Jednak jak co roku zmianie uległy kwoty wolne od potrąceń w związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego. Przestały też obowiązywać kwoty wolne ustalone od płacy minimalnej dla pracowników w pierwszym roku pracy.
Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
● sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
● sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
● zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
● kary pieniężne (kary porządkowe) przewidziane w art. 108 ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.)
- art. 87 § 1 k.p.
Są to potrącenia przymusowe, dokonywane bez zgody pracownika. Podana kolejność wymienionych należności nie jest przypadkowa i należy jej przestrzegać. Oznacza to, że np. alimenty mają pierwszeństwo przed pozostałymi sumami, a te z kolei stoją przed zaliczkami pobranymi przez pracownika np. na firmowe zakupy, z których musi się rozliczyć. Jeśli wystąpi zbieg potrąceń, kolejne mogą być ujmowane pod warunkiem, że po odliczeniu "ważniejszych" pozostanie jeszcze kwota wynagrodzenia, z której będzie możliwe następne ujęcie. Oczywiście, jeśli pozwoli na to kwota graniczna potrąceń oraz kwota wolna. Są to bowiem bariery, które mają uchronić pracownika-dłużnika przed całkowitym pozbawieniem go środków do życia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right