Artykuł
Jak prawidłowo zatrudniać pracowników niepedagogicznych w szkołach i placówkach oświatowych
Pracownicy niepedagogiczni w szkołach i placówkach oświatowych zatrudniani są na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych. Na stanowiskach kierowniczych urzędniczych, urzędniczych oraz pomocniczych i obsługi zatrudnienie następuje na podstawie umowy o pracę. Przy zatrudnianiu pracowników na stanowiska urzędnicze dyrektorzy szkół i placówek oświatowych stosują procedurę otwartego naboru. Zatrudnienie na stanowiska pomocnicze i obsługi może być dokonane z pominięciem zasady otwartości.
Pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w szkołach i innych placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w zakresie stosunku pracy podlegają regulacjom ustawy o pracownikach samorządowych (art. 5d ustawy o systemie oświaty). W sprawach nieuregulowanych w tej ustawie odpowiednie zastosowanie mają postanowienia ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.).
Przepisy przewidują trzy formy zatrudnienia pracowników samorządowych, tj. na podstawie wyboru, powołania oraz umowy o pracę (art. 4 ustawy o pracownikach samorządowych). W przypadku szkół i placówek oświatowych zatrudnienie następuje na podstawie umowy o pracę na stanowiskach:
● pomocniczych i obsługi,
● urzędniczych,
● kierowniczych urzędniczych.
Przykładem kierowniczego stanowiska urzędniczego w szkołach i placówkach oświatowych może być stanowisko głównego księgowego czy jego zastępcy.
Do stanowisk urzędniczych można zaliczyć m.in. stanowiska: głównego specjalisty, specjalisty, samodzielnego referenta, starszego referenta, referenta czy informatyka.
Na stanowiskach pomocniczych i obsługi zatrudniani są najczęściej: szef kuchni, sekretarz szkoły, sprzątaczka, konserwator, portier, pomoc administracyjna. Do grupy stanowisk pomocniczych i obsługi należy również stanowisko kierownika gospodarczego, mimo że nazwa sugeruje zaliczenie go do kierowniczych stanowisk urzędniczych.
Szczegółowy wykaz stanowisk w szkołach i placówkach oświatowych, na których mogą być zatrudniani pracownicy samorządowi z uwzględnieniem podziału na stanowiska kierownicze urzędnicze, urzędnicze, pomocnicze i obsługi, w tym minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach oraz warunki i sposób wynagradzania pracowników samorządowych, zawiera rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w szczególności załącznik nr 3, tabela IV część H w pozycji I dotyczącej wszystkich jednostek oraz w pozycji V dotyczącej jednostek działających w zakresie oświaty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right