Artykuł
Kto otrzyma świadczenie wychowawcze w ramach programu 500+
1 kwietnia 2016 r. weszły w życie przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, której celem było utworzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł przysługującego na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Wypłata na pierwsze lub jedyne dziecko nastąpi po spełnieniu kryterium dochodowego, natomiast na każde kolejne bez względu na wysokość dochodu. Świadczenie ma częściowo pokryć wydatki związane z opieką nad dzieckiem i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.
Od 1 kwietnia 2016 r. wszystkie uprawnione osoby mogą składać do urzędów gmin lub miast wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Wypłatą świadczeń zajmą się wskazane urzędy po uprzednim wydaniu decyzji w tej sprawie.
Osoby uprawnione do otrzymania świadczenia
Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Natomiast jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, wówczas świadczenie wypłacane będzie temu z rodziców, które jako pierwsze złożyło prawidłowo wypełniony wniosek.
Przykład
Anna Nowak wychowuje dwie nieletnie wnuczki. Pani Anna wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego w celu przysposobienia wnucząt, ponieważ rodzice małoletnich nie zajmują się dziećmi, a dodatkowo ich miejsce pobytu jest nieznane. W tej sytuacji pani Anna może wystąpić do gminy, w której mieszka, o wypłatę świadczenia wychowawczego na drugą z wnuczek. Jeżeli jednak dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie przekroczy 800 zł, wówczas świadczenie wychowawcze będzie wypłacane pani Annie także na pierwszą wnuczkę.
Osoba samotnie wychowująca dzieci nie musi mieć zasądzonych alimentów, aby otrzymać świadczenie wychowawcze. Zatem w przypadku ubiegania się o to świadczenie na pierwsze dziecko nie musi wykazywać drugiego rodzica w składzie rodziny oraz dołączać informacji o dochodzie przez niego uzyskanym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right