Jaką refundację będzie mógł uzyskać pracodawca zatrudniający bezrobotnego w wieku do 30 lat od 1 stycznia 2016 r.
Pracodawcy uzyskają możliwość refundacji wynagrodzeń oraz składek ZUS za zatrudnionych bezrobotnych do 30. roku życia. Za każdego takiego bezrobotnego, skierowanego przez powiatowy urząd pracy, pracodawca będzie mógł uzyskać miesięcznie kwotę w wysokości nawet minimalnego wynagrodzenia za pracę (oraz składki ZUS liczone od tego wynagrodzenia). Warunkiem będzie zobowiązanie do utrzymania zatrudnienia danej osoby przez kolejne - już nierefundowane - 12 miesięcy. Nowa forma dotowanego zatrudnienia będzie funkcjonować w latach 2016-2017.
25 września 2015 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Celem nowelizacji jest ułatwienie wejścia na rynek pracy osób młodych.
Dłuższe i większe wsparcie
W wyniku omawianej nowelizacji będzie można uzyskać refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych do 30. roku życia.
Konkretna wysokość refundacji zostanie wskazana w umowie zawartej ze starostą (reprezentującym go dyrektorem powiatowego urzędu pracy). Maksymalna wysokość została określona na stosunkowo wysoką kwotę. Miesięcznie na każdą zatrudnioną osobę bezrobotną będzie można otrzymać kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. W każdym przypadku refundacja powinna dotyczyć okresu 12 miesięcy - nie krótszego i nie dłuższego.