Porada
Jak przechowywać dokumentację pracowniczą po ustaniu zatrudnienia
Po ustaniu stosunku pracy pracownika pracodawca powinien przechowywać jego dokumentację pracowniczą przez 50 lat. W razie likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy powinien on przekazać dokumentację podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie przechowywania dokumentacji. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić środków finansowych na ten cel, to dokumenty trafią do archiwum państwowego.
Obowiązek prowadzenia dokumentacji i akt osobowych dotyczy wszystkich pracodawców niezależnie od liczby zatrudnionych i formy prowadzenia działalności. Dzięki nim możliwe jest ustalenie przebiegu pracy, a także kariery zawodowej pracownika w danej firmie. Na ich podstawie zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą ustalić dany rodzaj, czas i charakter zatrudnienia, określone świadczenia (w zakresie wysokości wynagrodzenia lub jego dodatkowych składników).
Pracodawca powinien nie tylko prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, ale również przechowywać ją w warunkach niezagrażających uszkodzeniem lub zniszczeniem (art. 94 pkt 9a i 9b ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right