Jak poszkodowani rosyjskim embargiem mogą uzyskać wsparcie na ochronę miejsc pracy
Od 1 lutego 2015 r. wsparcie na podstawie ustawy antykryzysowej mogą otrzymać także przedsiębiorcy, u których przyczyną spadku obrotów są ograniczenia wwozu towarów na terytorium Rosji. Mogą oni ubiegać się o pomoc na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowników, opłacenie części składek ZUS oraz o dofinansowanie kosztów szkolenia podwładnych. Przedsiębiorcy muszą stosować w tym celu nowe wzory wniosków.
Regulacje ustawy antykryzysowej w latach 2015-2017 stosuje się także do przedsiębiorcy:
● którego przeważający rodzaj wykonywanej działalności według PKD wskazuje na jej udział w handlu, przetwórstwie, transporcie, uprawach rolnych lub chowie i hodowli zwierząt, a także w wynikających z nich usługach, na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych,
● a produkt tej działalności doznał ilościowych lub wartościowych ograniczeń w obrocie handlowym na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych, w następstwie wystąpienia czasowych ograniczeń, z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy, wwozu towarów na terytoria innych krajów.
Aby można było ubiegać się o pomoc na podstawie ustawy antykryzysowej, ograniczenia w obrocie handlowym muszą spowodować spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż towarów lub usług, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym, łącznie nie mniej niż o 15%. W przypadku takich przedsiębiorców spadek obrotów oblicza się jednak jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 (a nie 6) kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po 6 sierpnia 2014 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie świadczeń, w porównaniu do łącznych obrotów z tych samych 3 miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. W sytuacji gdy 3-miesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, czyli w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca, za miesiąc uważa się 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych.