Porada
Jak pracodawca powinien postąpić w razie nadpłaty lub niedopłaty wynagrodzenia
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za prawidłowe obliczanie i wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której zatrudniony otrzyma zawyżoną lub zaniżoną pensję, wówczas pracodawca powinien jak najszybciej podjąć działania mające na celu skorygowanie wyliczeń. Zależnie od okoliczności, różne mogą wynikać z tego obowiązki.
W praktyce zdarza się, że wskutek określonych zdarzeń pracownik otrzyma wynagrodzenie w kwocie niższej niż powinien. Taki stan rzeczy wymusza na pracodawcy konieczność jak najszybszego uzupełnienia brakującej części pracowniczej należności.
Pracodawca, nie wypłacając pensji w terminie lub zaniżając jej wysokość, naraża się na:
● obowiązek wypłaty odszkodowania, jeśli wskutek zwłoki w wypłacie wynagrodzenia za pracę pracownik poniesie szkodę (art. 471 ustawy - Kodeks cywilny w związku z art. 300 ustawy - Kodeks pracy - dalej: k.p.),
● możliwość nałożenia kary grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 1 k.p.),
● możliwość rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 § 11 k.p.),
● ryzyko, że pracownik zażąda odsetek za zwłokę - odsetki zwolnione są z opodatkowania i ozusowania, a oblicza się je od zaległego wynagrodzenia brutto, co potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z 19 września 2002 r. (III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right