Artykuł
Umowa o dzieło czy zlecenia na przeprowadzenie wykładu
W praktyce często przedsiębiorcy stosują umowę o dzieło w stosunku do osób przeprowadzających wykłady czy szkolenia. ZUS od niedawna nasilił kontrole w powyższym zakresie i stoi na stanowisku, że w stosunku do wykładowców, szkoleniowców strony powinny zawierać umowę zlecenia. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, można podpisać umowę o dzieło na przeprowadzenie wykładu, jeżeli np. do umowy ma zastosowanie prawo autorskie.
Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa o dzieło jest zawarta z własnym pracownikiem lub wykonywana na jego rzecz. Oznacza to, że zawierając "samoistną" umowę o dzieło, niezwiązaną ze stosunkiem pracy, płatnik nie ma żadnych obowiązków względem ZUS. Nie zgłasza tej osoby do ubezpieczeń, a także od wypłaconego jej wynagrodzenia nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
ZUS jest uprawniony do sprawdzania, czy zawarta pomiędzy stronami umowa o dzieło faktycznie odpowiada cechom takiej umowy. ZUS, w sytuacji zastosowania umowy o dzieło w miejsce umowy zlecenia, stwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym.
Cechy charakterystyczne umowy o dzieło
● Umowa o dzieło Przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, za którego wykonanie, jakość i wydanie jest odpowiedzialny, a zamawiający - do zapłaty wynagrodzenia i odbioru dzieła.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right