Obowiązek ubezpieczenia społecznego - wyjaśnienia ZUS*)
OBJAŚNIENIE UŻYWANYCH POJĘĆ I SKRÓTÓW
Użyte w poradniku pojęcia i skróty oznaczają:
ZUS - Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ubezpieczeni - osoby fizyczne podlegające co najmniej jednemu z ubezpieczeń społecznych, tj. ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu lub/i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę - kwota minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.).
Ubezpieczenia społeczne - ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, regulowane ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.).
Zasiłki - zasiłki i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego oraz ubezpieczenia wypadkowego.
Ubezpieczenie zdrowotne - ubezpieczenie określone ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).
NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia.
I. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z poszczególnych tytułów do ubezpieczeń podane zostały w poniższej tabeli.
Użyte w tabeli symbole oznaczają:
O - ubezpieczenie obowiązkowe,
D - ubezpieczenie dobrowolne (na wniosek ubezpieczonego),
N - z mocy prawa ubezpieczony z danego tytułu nie podlega określonemu ubezpieczeniu (ani dobrowolnie, ani obowiązkowo).
1. Jeśli ubezpieczony ma więcej niż jeden tytuł do ubezpieczeń, prosimy o zapoznanie się także z rozdziałem IV opisującym zasady rozstrzygania zbiegów tytułów ubezpieczeń.
2. Pamiętaj, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe z danego tytułu występuje wyłącznie wtedy, jeśli ubezpieczony podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo.
3. Ubezpieczeniu wypadkowemu z danego tytułu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo lub dobrowolnie.