Artykuł
Jednorazowe wyrównanie zasiłku macierzyńskiego
Pracownik może zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu rodzicielskiego. Nabywa wówczas prawo do jednorazowego wyrównania zasiłku macierzyńskiego do kwoty 100% ustalonej podstawy wymiaru, jeśli za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego pobierał go w wysokości 80%. Warunkiem wypłaty wyrównania jest rezygnacja z całości urlopu rodzicielskiego. Osoba, która zrezygnowała tylko z części tego urlopu, nie uzyska prawa do wyrównania kwoty zasiłku.
Prawo do jednorazowego wyrównania nabywają wszyscy ubezpieczeni - zarówno pracownicy, jak i osoby niebędące pracownikami.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami ustawy - Kodeks pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
Natomiast zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak pracownica wystąpi nie później niż 14 dni po porodzie z wnioskiem o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right