Prowizyjny system wynagradzania - warunki wprowadzania i stosowania
Wysokość wynagrodzenia w systemie prowizyjnym zależy od efektywności i zaangażowania pracownika. Wynagrodzenie prowizyjne nie może być jednak niższe od wynagrodzenia minimalnego. Zasady naliczania i wypłacania prowizji powinny znaleźć się w umowie o pracę, układzie zbiorowym lub w wewnętrznych przepisach płacowych pracodawcy.
W prowizyjnym systemie wynagradzania zarobki zatrudnionych osób są uzależnione od wyników pracy i wyrażone zwykle w postaci pewnego procentu od efektów uzyskanych przez pracownika. System ten najczęściej znajduje zastosowanie w firmach handlowych i usługowych w odniesieniu do profesji, w których realizacja wyznaczonych zadań wiąże się bezpośrednio z osiąganymi rezultatami.
Forma prowizyjna gwarantuje określony poziom wynagrodzenia wtedy, gdy zatrudniony spełni konkretne warunki do otrzymania prowizji. Wysokość wynagrodzenia prowizyjnego uzależniona jest zwykle od takich wskaźników, jak:
● sprzedaż lub obrót,
● rentowność,
● wykonane usługi,
● sfinalizowane transakcje,
● zawarte kontrakty,
● pozyskane zlecenia,
● ściągnięte należności.
To, co będzie punktem odniesienia przy kalkulowaniu prowizji, zależy od charakteru zadań podejmowanych przez pracownika. Ważne, aby zapłata za pracę odzwierciedlała rzeczywisty indywidualny wkład podwładnego, zaangażowanie i jakość pracy.