Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-02-22

Obowiązki pracodawcy w okresie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę

W okresie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę pracodawca nie może jednostronnie zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy na zajmowanym stanowisku. Na nieświadczenie pracy przez pracownika powinien uzyskać jego zgodę. Może jednak powierzyć mu wykonywanie innej pracy, zgodnej z kwalifikacjami pracownika.

Pierwsza często pojawiająca się wątpliwość dotyczy tego, czy pracodawca w okresie wypowiedzenia może odsunąć pracownika od wykonywania pracy na czas wypowiedzenia. Problem ten występuje zwykle przy wypowiadaniu umów o pracę pracownikom zajmującym stanowiska wyższego stopnia, często związane z dostępem do tajemnic przedsiębiorstwa.

Nie można zmusić do nieświadczenia pracy

Praktyka zwalniania pracownika od obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jest powszechna. Jednak nie znajduje ona pełnej akceptacji w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy zajmuje stanowisko, że pracownik ma obowiązek świadczenia pracy, a pracodawca obowiązek zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem w każdym okresie trwającego zatrudnienia. Dotyczy to także okresu wypowiedzenia, gdyż stosunek pracy i wzajemne zobowiązania z niego wynikające ustają dopiero z upływem okresu wypowiedzenia. Tylko na zasadzie swobodnego zgodnego porozumienia stron stosunku pracy dopuszczalne jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które przysługuje przede wszystkim za pracę wykonaną. Co do zasady jednak - wzajemny obowiązek pracodawcy zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem przysługującym za pracę wykonaną sprzeciwia się odsunięciu pracownika od świadczenia pracy przez pracodawcę (wyrok SN z 4 marca 2009 r., II PK 202/08, OSNP 2010/19-20/23, patrz: www.ekspert3.inforlex.pl). Pracodawca nie tylko nie ma więc obowiązku odsunięcia pracownika w okresie wypowiedzenia od pracy, ale nie może też podjąć takiej decyzji bez zgody pracownika, ponieważ w przypadkach bezpodstawnego lub bezprawnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie trwającego stosunku pracy pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie o dopuszczenie do świadczenia umówionej lub innej odpowiedniej pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00