Artykuł
Błędy najczęściej popełniane przy sporządzaniu PIT-11
Do najczęściej spotykanych błędów w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 można zaliczyć niewłaściwy NIP lub PESEL, niewłaściwe wykazanie dochodów zwolnionych od podatku czy nieprawidłowe wykazanie kosztów uzyskania przychodu z praw autorskich. Na te oraz inne błędy należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż złożenie prawidłowo sporządzonego PIT-11 zwalnia od konieczności korekty tej deklaracji i ryzyka kontroli.
W razie wykrycia błędów w PIT-11 za 2013 r., korekty można dokonać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym minął termin płatności podatku.
Niewłaściwie wykazany NIP
Najczęstszym błędem popełnianym w PIT-11 jest podanie niewłaściwego numeru identyfikacyjnego. W PIT-11 wpisuje się NIP (płatnika) i PESEL (pracownika albo zleceniobiorcy). Może się zdarzyć np. zamiana tych numerów. Płatnik, który wbrew obowiązkowi nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe (art. 81 § 1 pkt 3 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, dalej: k.k.s.). Dlatego, usuwając błędy związane z niewłaściwym numerem identyfikacyjnym, warto zastosować tzw. czynny żal. Jest to instytucja, która pozwala płatnikowi uwolnić się od ryzyka nałożenia na niego grzywny. Warunkiem jest złożenie zawiadomienia o naruszeniu prawa, zanim dowiedzą się o nim urzędnicy. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu (art. 16 § 1 k.k.s.). Zawiadomienie to nie ma wzoru urzędowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right