Artykuł
Wypełnianie PIT-4R - instrukcja dla pracodawcy
Do 31 stycznia 2014 r. płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien złożyć deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2013 r. na formularzu PIT-4R. Taki PIT składają m.in. osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub ich następcy prawni, którzy w trakcie roku zobowiązani byli do obliczenia zaliczek na podatek.
Za 2013 r. należy złożyć druk PIT-4R w wersji 4, według wzoru podanego w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z 6 sierpnia 2013 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych części formularza PIT-4R wraz ze wskazaniem danych, które powinny się znaleźć w poszczególnych pozycjach omawianego druku.
Jak wypełnić PIT-4R
W celu prawidłowego wypełnienia PIT-4R płatnik w części A poz. 5 musi podać urząd skarbowy, do którego składa się deklarację PIT-4R.
Deklaracja PIT-4R jest składana do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeśli płatnik nie jest osobą fizyczną - według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności, gdy nie ma siedziby.
W dwóch pierwszych częściach PIT-4R - A i B należy zamieścić dane techniczne, takie jak w każdej innej deklaracji PIT. Tam płatnik wskazuje urząd skarbowy, któremu podlega, a w kolejnym polu zaznacza właściwy kwadrat: z numerem 1, jeśli jest to pierwsza deklaracja, a z numerem 2, gdy składa korektę.
Co należy umieścić w części C PIT-4R
Część C to wykaz należnych zaliczek na podatek dochodowy za poszczególne miesiące roku podatkowego.
W wierszu 1 (poz. 9-32) należy wpisać liczbę podatników i należne zaliczki na podatek dochodowy za poszczególne miesiące roku podatkowego obliczone przez płatników, którymi są:
● zakłady pracy - osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej pobierające zaliczki na podatek od dochodów: ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - od wypłat z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right