Jak planować i rozliczać czas pracy pracowników sfery budżetowej na przełomie roku
Regulacje dotyczące czasu pracy pracowników sfery budżetowej powodują, że np. nauczyciele mogą zostać wezwani do pracy w Wigilię lub w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Jednak urzędnikom czy pracownikom samorządowym będzie można w tym czasie wyznaczyć wolne i ustalić odpracowanie nieobecności w innym terminie. Podobnie można zaplanować czas pracy pracownikom podmiotów leczniczych oraz zatrudnionym w instytucjach kultury.
Czas pracy pracowników sfery budżetowej został odrębnie ukształtowany w przepisach regulujących pracę poszczególnych grup zawodów. Dopiero w przypadku spraw nieuregulowanych szczegółowymi aktami prawnymi z tego zakresu zastosowanie mają przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.
Nauczyciele
Czas pracy nauczycieli został uregulowany w ustawie z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. W związku z tym do tej grupy zawodowej nie mają zastosowania w tym zakresie przepisy Kodeksu pracy. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Ponadto nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy (art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela).
Czas pracy nauczycieli nie może przekraczać 40 godzin na tydzień i naruszać 5-dniowego tygodnia pracy.
Takie uregulowanie czasu pracy jest zatem o wiele mniej elastyczne od rozwiązań zawartych w Kodeksie pracy, które zakładają stosowanie przeciętnej normy czasu pracy oraz przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przeciętna norma tygodniowa oraz przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy daje bowiem możliwość planowania czasu pracy pracownika w sposób, który może być korzystny zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.
W ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany realizować:
● zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz,