Artykuł
Jak prawidłowo udzielać pracownikowi urlopu wychowawczego po zmianach przepisów
Od 1 października 2013 r. obowiązują zmienione zasady udzielania urlopów wychowawczych. Warunkiem skorzystania przez pracownika z takiego urlopu jest złożenie pisemnego wniosku na co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza on korzystać z tego uprawnienia. Urlop wychowawczy może być wykorzystywany w 5 częściach - w tym przez 4 miesiące oboje rodzice mogą sprawować tę opiekę wspólnie.
Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Sześciomiesięczny okres zatrudnienia stanowi sumę wszystkich okresów zatrudnienia ze wszystkich zakładów pracy - bez względu na wymiar czasu pracy, długość przerw w zatrudnieniu i sposób ustania stosunku pracy oraz okresu urlopu macierzyńskiego i okresów, w których pracownik nie świadczył pracy z powodu choroby (wyrok WSA w Gdańsku z 21 marca 2007 r., II SA/Gd 618/2006, patrz: www.ekspert3.inforlex.pl).
Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Jest on udzielany na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Skorzystanie z tej przerwy w zatrudnieniu jest uprawnieniem pracownika. Od jego woli zależy zatem, czy wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu wychowawczego.
Wymiar urlopu
Od 1 października 2013 r. matce i ojcu przysługuje po 1 miesiącu (do ich wyłącznej dyspozycji) urlopu wychowawczego oraz 34 kolejne miesiące do podziału. Jeżeli drugie z rodziców nie skorzysta z miesięcznego uprawnienia urlopowego, wymiar urlopu wychowawczego będzie obniżany do 35 miesięcy. Pracownik nie musi wykorzystać pełnego wymiaru urlopu wychowawczego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right