Postępowania odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy
W sprawach z zakresu prawa pracy dopuszczalne jest dochodzenie roszczeń w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym. Są to postępowania odrębne, których cechą charakterystyczną jest uproszczenie procedury w celu umożliwienia szybszego i tańszego dochodzenia roszczeń. Przepisy dotyczące poszczególnych postępowań odrębnych (nakazowego, upominawczego, uproszczonego i odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy) mogą się ze sobą krzyżować.
Postępowanie uproszczone
Gdy pracodawca w sprawie należącej do właściwości sądu rejonowego dochodzi roszczenia wynikającego z umowy o pracę, którego wartość nie przekracza 10 000 zł, to powództwo powinno zostać wytoczone w postępowaniu uproszczonym. W sposób jednoznaczny w tym zakresie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 6 marca 2003 r. (III PZP 2/03, OSNP 2003/15/350).
W postępowaniu uproszczonym pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego oraz pisma zawierające wnioski dowodowe powinny zostać sporządzone na urzędowych formularzach. Wzory tych formularzy są zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 5 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym (DzU z 2012 r. poz. 450, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1148).
Urzędowe formularze udostępnia się nieodpłatnie w budynkach wszystkich sądów rejonowych i ich wydziałów zamiejscowych oraz w budynkach sądów okręgowych.