Artykuł
Zasiłki macierzyńskie - praktyczne przykłady
Jak rozliczać zasiłki macierzyńskie po zmianach od 17 czerwca 2013 r.
Nowelizacja ustawy zasiłkowej, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r., wydłużyła okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale nie zmieniła ogólnych zasad jego wyliczenia. Obecnie wysokość podstawy wymiaru zasiłku może być różna w zależności od momentu, w którym matka dziecka zadeklaruje, z jakich urlopów macierzyńskich lub rodzicielskich chce skorzystać.
Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje w wysokości 100%, 80% lub 60% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje zarówno osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, jak i dobrowolnie. W stosunku do osób, które posiadają status pracownika, prawo do zasiłku nabywają osoby korzystające z urlopu macierzyńskiego podstawowego (np. 20 tygodni), dodatkowego (6 tygodni) i rodzicielskiego (26 tygodni) lub z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Natomiast ubezpieczeni dobrowolnie (przedsiębiorcy, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia) nie mają prawa do tych urlopów, ale za ten okres mogą nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego powstaje bez okresu wyczekiwania.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu lub w czasie urlopu wychowawczego urodzi dziecko (art. 29 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, dalej ustawa zasiłkowa).
Prawo do zasiłku macierzyńskiego
Nabycie prawa do zasiłku macierzyńskiego: | ||
w czasie trwania | przysługuje po ustaniu | przysługuje z tytułu przyjęcia |
osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i dobrowolnie, które w okresie ubezpieczenia urodziły dziecko | z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right