Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-03-02

Potrącenia ze świadczeń pracowniczych

Ochrona przed potrąceniami z wynagrodzenia za pracę dotyczy także świadczeń ze stosunku pracy ściśle związanych z wykonywaniem pracy i powiązanych z nim, takich jak ekwiwalent urlopowy, nagrody jubileuszowe czy odprawy. Jednak świadczenia mające charakter odszkodowawczy co do zasady są takiego przywileju pozbawione. Takie nowe stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 17 stycznia 2013 r.

Wynagrodzenie za pracę korzysta ze szczególnej ochrony nie tylko w zakresie wypłat (gwarantowane ustawowo terminy czy ustawowo określona wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, zasadniczo gotówkowa forma wypłaty), ale również w przypadku wszelkiego rodzaju potrąceń z różnych tytułów.

Wynagrodzenie za pracę powinno być zapłacone przez pracodawcę w pełnej wysokości. Wszelkie uprzednie potrącenia przed wypłaceniem pensji do rąk pracownika są traktowane jako wyjątek. Wynika to z faktu, że wynagrodzenie za pracę jest zobowiązaniem wynikającym ze stosunku pracy, który bywa jedynym źródłem utrzymania pracownika.

Ochrona przed potrąceniami dotyczy jednak zobowiązań o charakterze "prywatnym" wynikających ze stosunków obligacyjnych albo z czynności administracyjnych lub podatkowych podejmowanych przez pracownika. W pierwszej kolejności pracodawca ma obowiązek odliczyć i odprowadzić na właściwe rachunki budżetowe i fundusze tzw. daniny publiczne, jakimi wynagrodzenie za pracę jest obciążone z mocy obowiązujących przepisów podatkowych oraz ubezpieczeniowych.

Pracodawca musi odliczyć z wynagrodzenia pracownika i opłacić za niego składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe. Potrąca także z jego pensji zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dopiero po odliczeniu tych należności pozostaje kwota netto do wypłaty, która - wyjątkowo - może być jeszcze pomniejszona o potrącone przez pracodawcę i przekazane wierzycielom pracownika stosowne kwoty wynikające z jego prywatnych lub publicznych zobowiązań.

Potrąceniu podlegają tylko następujące należności (art. 87 § 1 pkt 1-2 k.p.):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00