Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym
Osoby, które do końca 2012 r. nie ukończyły dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego, przejdą na emeryturę w wieku odpowiednio podwyższonym. Później niż pod rządami poprzednich przepisów uprawnienia emerytalne uzyskają też rolnicy, sędziowie i prokuratorzy.
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wśród wielu zmian, jakie wprowadziła, najważniejsze dotyczą wydłużenia wieku emerytalnego dla osób ubezpieczonych w ZUS, rolników, sędziów i prokuratorów. Dwie pierwsze grupy osób będą miały, po ukończeniu niższego wieku, możliwość uzyskania emerytury częściowej.
Podwyższenie wieku emerytalnego
Nowelizacja z 11 maja 2012 r. wydłuża przede wszystkim powszechny wiek emerytalny, którego ukończenie uprawnia do uzyskania emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Do 31 grudnia 2012 r. wiek ten, zarówno dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., jak i po 31 grudnia 1948 r., wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Możliwość nabycia uprawnień emerytalnych z tytułu jego ukończenia zachowały osoby, które wiek ten osiągnęły do końca 2012 r. Dotyczy to wszystkich kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1953 r. oraz wszystkich mężczyzn urodzonych przed 1 stycznia 1948 r. Osoby te, nawet jeśli dotychczas nie wystąpiły z wnioskiem o emeryturę, zachowały możliwość jej uzyskania z tytułu osiągnięcia dotychczas obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego.