Porada
ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE ZWIĄZANE Z ZAKAZEM KONKURENCJI
Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę, na podstawie której po ustaniu stosunku pracy pracownik będzie zobowiązany do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej. Natomiast pracodawca będzie musiał wypłacić byłemu pracownikowi odszkodowanie.
Zakaz konkurencji jest zawierany w osobnej umowie i może obowiązywać zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i przez pewien czas po jego zakończeniu. Świadczenia, jakie przysługują pracownikowi, są różne w zależności od tego, kiedy umowa ta obowiązuje.
Umowa w trakcie trwania stosunku pracy
Przepisy nie określają, czy w przypadku umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy pracownikowi należą się jakieś dodatkowe świadczenia. Jak wynika z praktyki, umowy takie nie są odpłatne. Jednak nie oznacza to, że pracodawca w takiej umowie nie może wpisać dodatkowego wynagrodzenia dla podwładnego. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 10 października 2002 r. "w przeciwieństwie do klauzuli konkurencyjnej (umowy przewidującej zakaz działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy), umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może być zarówno umową dwustronnie, jak i jednostronnie zobowiązującą". Co oznacza, że może rodzić obowiązki zarówno po stronie pracownika (powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej), jak i po stronie pracodawcy (np. zapłatę).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right