ZATRUDNIENIE PO PRZEJŚCIU NA EMERYTURĘ
● kontynuowanie zatrudnienia po przyznaniu emerytury
● zawieszenie lub zmniejszenie emerytury
● doliczenie składek emerytalnych do nowej emerytury
www.serwispp.infor.pl www.kadry.infor.pl
Osoby, którym ZUS przyznał emeryturę, mogą ponownie podjąć pracę i uzyskiwać z tego tytułu przychody. Jeśli jednak nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego, w razie przekroczenia określonych progów zarobkowych ich świadczenie może być zawieszone lub zmniejszone.
W innej sytuacji są emeryci, którzy kontynuują zatrudnienie po przejściu na emeryturę bez rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy. W ich przypadku świadczenie podlega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanych zarobków.
Kontynuowanie stosunku pracy po przyznaniu emerytury
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz.1227 ze zm.); zwanej dalej ustawą emerytalną. Przepis ten przewiduje zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Nie ma w tym przypadku znaczenia wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu kontynuowanego zatrudnienia ani też jego wiek. Przepis ten dotyczy więc również tych osób, które ukończyły już powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
W związku z kontynuowaniem zatrudnienia zawieszeniu podlega nie tylko emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale również okresowa emerytura kapitałowa, którą ZUS ustalił osobie pozostającej w stosunku pracy ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym oraz na subkoncie (w tzw. II filarze).
Konieczne rozwiązanie stosunku pracy
Przepis przewidujący zawieszenie prawa do emerytury w przypadku kontynuowania zatrudnienia odnosi się nie tylko do osób, które prawo do emerytury nabywają po wejściu jego w życie, tj. po 31 grudnia 2010 r., ale również do tych emerytów, którzy już wcześniej uzyskali swoje uprawnienia. Ci ostatni mieli jednak pewien okres przejściowy. Do 30 września 2011 r. mogli wybrać między pracą a świadczeniem emerytalnym. Jeśli do tego czasu nie rozwiązali stosunku pracy, ZUS zawiesił im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.