PROCEDURA WYBORU RADY PRACOWNIKÓW
W obecnym stanie prawnym, bez względu na funkcjonowanie w zakładzie pracy organizacji związkowych, stroną inicjującą wybory do rady pracowników są sami pracownicy.
Konstanty Wróblewski
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników są zobowiązani do zorganizowania wyborów do rady pracowników. Z obowiązku takiego są zwolnione m.in. przedsiębiorstwa państwowe, w których tworzony jest samorząd załogi przedsiębiorstwa.
ü Złożenie wniosku przez pracowników
Pracodawca zobowiązany jest do zorganizowania wyborów do rady pracowników, jeżeli zostanie złożony wniosek przez co najmniej 10% pracowników.
Po złożeniu wniosku pracodawca zobowiązany jest do:
w powiadomienia pracowników o terminie przeprowadzenia wyborów - 30 dni przed dniem wyborów,
w powiadomienia o terminie zgłoszenia kandydatów na członków rady - termin zgłaszania kandydatów wynosi 21 dni.
Pracodawca po otrzymaniu wniosku staje się organizatorem wyborów, przy czym przeprowadzenie samych wyborów należy do komisji wyborczej. Należy pamiętać, że bez wniosku pracowników pracodawca nie może wszcząć procedury wyborczej.
Jeżeli pracodawca powiadomi o terminie wyborów oraz o terminie zgłoszenia kandydatów, a pracownicy w ciągu 21 dni nie zgłoszą żadnego kandydata, to w takim przypadku pracodawca nie przeprowadza wyborów do rady pracowników z powodu braku kandydatów. W takiej sytuacji pracodawca zachowuje postawę bierną aż do momentu złożenia następnego wniosku o przeprowadzenie wyborów.