WPŁYW PRAWA WSPÓLNOTOWEGO NA PRAWO PRACY (CZ. 2)
Dyrektywy wspólnotowe nakładają na państwa członkowskie regulacje dotyczące m.in. zasad niedyskryminacji, warunków zatrudniania pracowników czy czasu pracy.
Agnieszka Zwolińska
Kontynuując przegląd aktów prawa wspólnotowego, szczególną uwagę trzeba zwrócić na te z nich, które dotyczą zasady równego traktowania w zatrudnieniu - chodzi tu przede wszystkim o dyrektywę 2006/54/WE - która z dniem 15 sierpnia 2009 r. zastąpi dotychczas obowiązujące dyrektywy dotyczące równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
Zasada niedyskryminacji
Ukształtowana w prawie wspólnotowym zasada niedyskryminacji w zatrudnieniu ma istotny wpływ na krajowe prawo pracy. Po pierwsze dlatego, że prawo wspólnotowe wskazuje liczne kryteria dyskryminujące. Oprócz dyskryminacji z powodu płci zakazane jest również różnicowanie sytuacji pracowników ze względu na wyznawaną religię lub przekonania, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, pochodzenie etniczne lub rasowe i oczywiście przynależność państwową. Zakaz dyskryminacji dotyczy zarówno etapu nawiązania stosunku pracy (a więc nie można dyskryminować z uwagi na ww. kryteria kandydatów na pracownika - o czym często zapomina się, formułując treść ogłoszeń o pracę). Zakaz ten dotyczy również realizacji - a więc ukształtowania warunków zatrudnienia, w tym wynagradzania, oraz zakończenia stosunku pracy.