Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-04-18

ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE Z UBEZPIECZENIA CHOROBOWEGO Z TYTUŁU CHOROBY I MACIERZYŃSTWA

l Wynagrodzenie za czas choroby

Aneta Maj

l Zasiłek chorobowy

l Świadczenie rehabilitacyjne

l Zasiłek macierzyński

Pracownicy mają prawo do zasiłku chorobowego, począwszy od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, a w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia - od 15. dnia niezdolności do pracy.

Osobom podlegającym obowiązkowo i dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przysługują w razie choroby i macierzyństwa następujące świadczenia:

l zasiłek chorobowy,

l świadczenie rehabilitacyjne,

l zasiłek macierzyński,

l zasiłek opiekuńczy.

Ponadto ubezpieczonym będącym pracownikami przysługuje także zasiłek wyrównawczy.

Niektórzy ubezpieczeni zachowują natomiast przez określony czas w roku kalendarzowym prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Poniżej prezentujemy zasady ustalania prawa do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa oraz ich podstawy wymiaru.

Wynagrodzenie za czas choroby

Pracownicy, osoby odbywające służbę zastępczą oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą zachowują prawo do wynagrodzenia za czas choroby, za okres niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 33 dni, a w przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia - łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 k.p.).

Należy pamiętać, że prawo do wynagrodzenia za czas choroby w wymiarze do 14 dni w roku kalendarzowym dla osób, które ukończyły 50 lat, wprowadzono dopiero od 1 lutego 2009 r., a wymiar ten stosuje się w roku następnym po roku, w którym pracownik ukończył 50 lat (art. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw; DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33). Oznacza to, że w 2009 r. prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres 14 dni zachowują te osoby, które 50. rok życia ukończyły najpóźniej 31 grudnia 2008 r. Natomiast osobom, które 50. rok życia ukończyły lub ukończą w 2009 r., nowy wymiar wynagrodzenia za czas choroby (14 dni) będzie przysługiwał od 2010 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00