Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2008-07-05

Ocena ryzyka zawodowego

Sylwia Oziembło

WSTĘP

Bezpieczne warunki pracy i bezpieczne zachowania w pracy nie powstają samoistnie, same z siebie. Muszą one najpierw zostać ukształtowane według z góry przyjętego w zakładzie pracy programu działania.

Ocena ryzyka zawodowego jest podstawowym (najważniejszym) elementem systemu zarządzania bezpieczeństwem w zakładzie pracy. Zarówno w przypadku sformalizowanego systemu zarządzania bhp - potwierdzonego certyfikatem, jak i niezcertyfikowanego zarządzania bezpieczeństwem pracy.

OGÓLNE ZASADY OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO

Zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakładzie pracy wynika z realizacji postanowień przepisów działu X Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 207 § 1 k.p. pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepis ten w § 2 obliguje ponadto pracodawcę do ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest zobowiązany do organizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Powinien ponadto zapewnić przestrzeganie w zakładzie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy miedzy innymi przez wydawanie poleceń usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontroli wykonania tych poleceń.

Pracodawca, jeżeli prowadzi działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, jest zobowiązany podejmować działania zapobiegające niebezpieczeństwu (art. 224 k.p.).

Kolejnym przepisem związanym z ochroną zdrowia pracowników jest art. 227 § 1 k.p., w którym nałożono na pracodawcę obowiązek stosowania środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą, w tym przeprowadzania pomiarów i badań czynników szkodliwych dla zdrowia. Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest również systematyczne analizowanie przyczyny wypadków przy pracy, chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy i na podstawie tych analiz stosowanie właściwych środków zapobiegawczych - art. 236 k.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00